Lectors are the people who read God's Holy Word at Mass. Volunteers for this ministry are always welcome. Training is provided. For more information, contact lectors@stjosepholdcathedral.org.
   
 
April Schedule
 
April 1
4 p.m.: K Seabrooke, J Brown
 
April 2
8 a.m.: M Peraza
10 a.m.: G Waters, E Morales
Noon: F Tobias, A Sandoval
4 p.m.: A Otto, L Davis
 
April 8
4 p.m.: C Lees, M Travis
 
April 9
8 a.m.: C Dozier
10 a.m.: J Leon, J Silk
Noon: Y Orozco, G Estrada
4 p.m.: WB & B Smith
 
April 13
Holy Thursday
7 p.m.: G Waters, L Galvan
 
April 14
Good Friday
7 p.m.: L Galvan
 
April 15
Holy Saturday
8:30 p.m.: G Waters
 
April 16
Easter
8 a.m.: D Hinton
10 a.m.: K McNutt, J Silk
Noon: L Galvan, K Medina
4 p.m.: E Velazquez, L Davis
 
April 22
4 p.m.: C Lees, K Seabrooke
 
April 23
8 a.m.: C Dozier
10 a.m.: J Silk, K Self
Noon: D Rivera, E Romero
4 p.m: C Robles, A Otto
 
April 29
4 p.m.: C Lees, M Travis
 
April 30
8 a.m.: M Peraza
10 a.m.: K McNutt, J Leon
Noon: D Guiterrez, A Lira
4 p.m.: C Robles, A Otto
 
 
 
March Schedule
 
March 1
Ash Wednesday
7 a.m.: J Silk
Noon: J Silk, C Robles
7 p.m.: M McNutt, L Galvan
 
March 4
4 p.m.: C Steel, C Lees
 
March 5
8 a.m.: D Hinton
10 a.m.: J Silk, F Krueger
Noon: A Lira, K Medina
4 p.m.: C Robles, B Smith
 
March 11
4 p.m.: K Seabrooke, M Travis
 
March 12
8 a.m.: C Dozier
10 a.m.: E Morales, F Stanfa
Noon: M Lucio, F Mendez
4 p.m.: A Otto, C Olson
 
March 18
4 p.m.: J Brown, J Brown
 
March 19
8 a.m.: M Peraza
10 a.m.: F Krueger, J Krueger
4 p.m.: L Davis, A Otto
 
March 25
4 p.m.: C Lees, M Travis
 
March 26
8 a.m.: C Dozier
10 a.m.: K McNutt, A Self
Noon: F Tobias, M Randolph
4 p.m.: C Robles, A Otto
 
 
 
February Schedule
 
Feb. 4
4 p.m.: C Steel, C Lees
 
Feb. 5
8 a.m.: M Peraza
10 a.m.: K McNutt, E Morales
Noon: K Medina, D Rivera
4 p.m.: E Velazquez, C Robles
 
Feb. 11
4 p.m. : T Wangler, K Seabrooke
 
Feb. 12
8 a.m.: C Dozier, M Peraza
10 a.m.: G Waters, J Silk
Noon: F Tobias, E Romero
4 p.m.: W.B. Smith, B Smith
 
Feb. 18
4 p.m.: J Brown, J Brown
 
Feb. 19
8 a.m.: D Hinton
10 a.m.: F Krueger, J Krueger
Noon: D Guitierrez, M Randolph
4 p.m.: A Otto, C Olson
 
Feb. 25
4 p.m.: C Lees, C Steel
 
Feb. 26
8 a.m.: D Hinton, C Dozier
10 a.m.: G Chavez, J Leon
Noon: M Estrada, L Galvan
4 p.m.: C Robles, A Otto
 
 
January Schedule
 
Jan. 1
Solemnity of Mary, Mother of God
10 a.m.: J Silk, G Chavez
Noon: M Lucio, M Miramontes
 
Jan. 7
4 p.m.: T Wangler, K Seabrooke
 
Jan. 8
8 a.m.: C Dozier, D Hinton
10 a.m.: G Waters, J Krueger
Noon: D Rivera, F Tobias
4 p.m.: A Otto, B Smith
 
Jan. 14
4 p.m.: C Lees, J Brown
 
Jan. 15
8 a.m.: C Dozier, M Peraza
10 a.m.: E Morales, K McNutt
Noon: Y Orozco, A Lira
4 p.m.: C Robles, B Smith
 
Jan. 21
4 p.m.: K Seabrooke, C Lees
 
Jan. 22
8 a.m.: B Jackson
10 a.m.: J Leon, F Stanfa
Noon: M Estrada, A Gutierrez
4 p.m.: A Otto, L Davis
 
Jan. 28
4 p.m.: J Brown, T Wangler
 
Jan. 29
8 a.m.: D Hinton
10 a.m.: G Chavez, J Silk
Noon: Daniela G, A Sandoval
4 p.m.: WB Smith, B Smith
 
 
December Schedule
 
Dec. 3
4 p.m.:
T Wangler, K Seabrooke
 
Dec. 4
8 a.m.: M Peraza
10 a.m.: G Chavez, F Stanfa
Noon: D Rivera, E Sandoval
4 p.m.: L Davis, B Smith
 
Dec. 10
4 p.m.: J Brown, J Brown
 
Dec. 11
8 a.m.: C Dozier
10 a.m.: J Silk, J Leon
Noon: Enrique R., Daniela G
4 p.m.: A Otto, C Olson
 
Dec. 17
4 p.m: C Lees, J Brown
 
Dec. 18
8 a.m.: B Jackson
10 a.m.: K McNutt, E Morales
Noon: C Meza, A Sandoval
4 p.m.: C Robles, E Velazquez
 
Dec. 24
Christmas Eve
4 p.m.: C Lees, K Seabrooke
 
Dec. 25
Christmas
8 a.m.: D Hinton
10 a.m.: G Waters, G Chavez
Noon: Y Orozco, K Medina
4 p.m.: A Otto, L Davis
 
 
 
November Schedule
 
Nov. 5
4 p.m.: C Lees, J Brown
 
Nov. 6
8 a.m.: B Jackson, D Hinton
10 a.m.: E Morales, K McNutt
Noon: G Zuniga, M Miramontes
4 p.m.: C Robles, A Otto
 
Nov. 12
4 p.m.: K Seabrooke, T Wangler
 
Nov. 13
8 a.m.: C Dozier
10 a.m.: F Stanfa, J Silk
Noon: D Rivera, M Lucio
4 p.m.: E Velazquez, A Otto
 
Nov. 19
4 .m.: J Brown, J Brown
 
Nov. 20
8 a.m.: M Peraza, J Silk
10 a.m.: G Waters, G Chavez
Noon: M Estrada, D Guiterrez
4 p.m.: B Smith, WB Smith
 
Nov. 26
4 p.m.: C Lees, K Seabrooke
 
Nov. 27
8 a.m.: C Dozier
10 a.m.: F Krueger, J Krueger
Noon: F Tobias, E Romero
4 p.m.: A Otto, L Davis
 
 
 
October Schedule
 
Oct. 1
4 p.m.: J Brown, J Brown
 
Oct. 2
8 a.m.: M Peraza, B Jackson
10 a.m.: J Leon, K McNutt
Noon: M Lucio, Y Orozco
4 p.m.: B Smith, A Otto
 
Oct. 8
4 p.m.: K Seabrooke, C Lees
 
Oct. 9
8 a.m.: C Dozier, D Hinton
10 a.m.: G Waters, F Krueger
Noon: G Estrada, M Estrada
4 p.m.: L Davis, E Velazquez
 
Oct. 15
4 p.m.: RM Greenlee, C Steel
 
Oct. 16
8 a.m: M Peraza, D Hinton
10 a.m.: F Stanfa, J Krueger
Noon: K Cardenas, A Cardenas
4 p.m.: C Robles, C Olson
 
Oct. 22
4 p.m.: C Lees, K Seabrooke
 
Oct. 23
8 a.m.: C Dozier, B Jackson
10 a.m.: J Leon, E Morales
Noon: Y Orozco, G Zuniga
4 p.m.: A Otto, WB Smith
 
Oct. 29
4 p.m.: C Steel, J Brown
 
Oct. 30
8 a.m.: C Dozier, B Jackson
10 a.m.: J Leon, E Morales
Noon: Y Orozco, G Zuniga
4 p.m.: A Otto, WB Smith
 
 
September Schedule
 
Sept. 3
4 p.m.: J Brown, J Brown
 
Sept. 4
8 a.m.: M Peraza, B Jackson
10 a.m.: J Leon, K McNutt
Noon: M Lucio, Y Orozco
4 p.m.: B Smith, A Otto
 
Sept. 10
4 p.m.: K Seabrooke, C Lees
 
Sept. 11
8 a.m.: C Dozier, D Hinton
10 a.m.: G Waters, F Krueger
Noon: G Estrada, M Estrada
4 p.m.: L Davis, E Velazquez
 
Sept. 17
4 p.m.: RM Greenlee, C Steel
 
Sept. 18
8 a.m.: M Peraza, D Hinton
10 a.m.: F Stanfa, J Krueger
Noon: K Cardenas, A Cardenas
4 p.m.: C Robles, C Olson
 
Sept. 24
4 p.m.: C Lees, K Seabrooke
 
Sept. 25
8 a.m.: C Dozier, B Jackson
10 a.m.: J Leon, E Morales
Noon: Y Orozco, G Zuniga
4 p.m.: A Otto, WB Smith
 
August Schedule
Aug. 6
4 p.m.:  T Wangler, C Steel
 
Aug. 7
8 a.m.: D Hinton, M Peraza
10 a.m.: F Krueger, J Krueger
Noon: E Gerardo, E Moni
4 p.m.: A Otton, L Davis
 
Aug. 13
4 p.m. J Dils
 
Aug. 14
8 a.m.: B Jackson, C Dozier
10 a.m.: F Stanfa, G Waters
Noon: Y Orozco, G Zuniga
4 p.m.: WB Smith, B Smith
 
Aug. 15
The Assumption of the Blessed Virgin Mary
5 p.m.: WB Smith, B Smith
 
Aug. 20
4 p.m.: J Brown, J Brown
 
Aug. 21
8 a.m.: M Peraza, D Hinton
10 a.m.: E Morales, J Leon
Noon: H Chico, L Magdalena
4 p.m.: C Robles, C Olson
 
Aug. 27
4 p.m.: K Seabrooke, C Lees
 
Aug. 28
8 a.m.: C Dozier, B Jackson
10 a.m.: K McNutt, F Stanfa
Noon: K Cardenas, G Estrada
4 p.m.: L Davis, E Velazquez
 
 
July schedule
 
July 2
4 p.m.: C Steel, C Lees
 
July 3
8 a.m.: D Gauchan
10 a.m.: B Fish, G Waters
Noon: M Lucio, Y Orozco
4 p.m.: C Robles, C Olson
 
July 9
4 p.m.: K Seabrooke, J Dills
 
July 10
8 a.m.: C Dozier
10 a.m.: J Krueger, K McNutt
Noon: A Cardenas, G Estrada
4 p.m.: E Velazquez, A Otto
 
July 16
4 p.m.: RM Greenlee, T Wangler
 
July 17
8 a.m.: B Jackson
10 a.m.: J Leon, F Krueger
Noon: M Estrada, K Cardenas
4 p.m.: W.B & B Smith
 
July 23
4 p.m.: J & J Brown
 
July 24
8 a.m.: D Gauchan
10 a.m.: G Waters, E Morales
Noon: H Chico, Y Orozco
4 p.m.: A Otto, C Robles
 
July 30
4 p.m.: C Lees, K Seabrooke
 
July 31
8 a.m.: D Gauchan
10 a.m.: F Stanfa, J Krueger
Noon: G Estrada, J Cardenas
4 p.m.: L Davis
 
 
 
June Schedule
 
 June 4
4 p.m.: C Steel, C Lees
 
June 5
8 a.m.: M Peraza, D Gauchan
10 a.m.: B Fish, J Frame
Noon: M Lucio, Y Orozco
4 p.m.: L Davis, C Olson
 
June 11
4 p.m.: K Seabrooke, J Dills
 
June 12
8 a.m.: C Dozier
10 a.m.: J Krueger, K McNutt
Noon: A Cardenas, G Estrada
4 p.m.: E Velazquez, A Otto
 
June 18
4 p.m.: RM Greenlee, T Wangler
 
June 19
8 a.m.: M Peraza
10 a.m.: J Leon, F Krueger
Noon: M Estrada, K Cardenas
4 p.m.: WB & B Smith
 
June 25
4 p.m.: J & J Brown
 
June 26
8 a.m.: M Peraza, D Gauchan
10 a.m.: G Waters, E Morales
Noon: H Chico, Y Orozco
4 p.m.: A Otto, C Robles
 
 
May Schedule
 
May 1
8 a.m. M Peraza, D Gauchan
10 a.m.: Sr. Susan, B Fish
Noon: A Cardenas, C Cardenas
4 p.m.: L Davis, C Olson
 
May 7
4 p.m.: RM Greenlee, J Dills
 
May 8
8 a.m.: D Hinton, C Dozier
10 a.m.: M Mitchelson, EK Mitchelson
Noon: G Estrada, M Estrada
4 p.m.: A Otto, C Robles
 
May 14
4 p.m.: T Wangler, C Lees
 
May 15
8 a.m.: D Gauchan, D Hinton
10 a.m.: F Stanfa, E Morales
Noon: H Chico, G Zuniga
4 p.m.: WB & B Smith
 
May 21
4 p.m.: C Steel, J Brown
 
May 22
8 a.m.: M Peraza, C Dozier
10 a.m.: J Krueger, J Frame
Noon: M Lucio, G Estrada
4 p.m.: D Barajas, L Davis
 
May 28
4 p.m.: J & J Brown
 
May 29
8 a.m.: D Hinton, B Jackson
10 a.m.: G Waters, M Mitchelson
Noon: A Cardenas, Y Orozco
4 p.m.: E Velazquez, A Otto
 
 
 
April Schedule
 
April 2
4 p.m.: RM Greenlee, T Wangle
 
April 3
8 a.m.: M Peraza
10 a.m.: Sr. Susan, B Fish
Noon: H Chico, M Lucio
4 p.m: L Davis, C Olson
 
April 9
4 p.m.: J Brown, J Dills
 
April 10
8 a.m.: C Dozier, B Jackson
10 a.m.: M & EK Mitchelson
Noon: G Estrada, A Cardenas
4 p.m.: C Robles, C Olson
 
April 16
4 p.m.: RM Greenlee, J Sykora
 
April 17
8 a.m.: D Hinton
10 a.m.: J Frame, J Krueger
Noon: G Zuniga, K Cardenas
4 p.m.: D Barajas, E Velazquez
 
April 23
4 p.m.: C Steel, C Lees
 
April 24
8 a.m.: M Peraza
10 a.m.: E Morales, F Stanfa
Noon: Y Orozco, M Lucio
4 p.m.: A Otto, B Smith
 
April 30
4 p.m.: RM Greenlee, D Caughan
 
 
 
 
March Schedule
 
March 5
4 p.m.: J & J Brown
 
March 6
8 a.m.: B Jackson, J Duke
10 a.m.: J Frame, G Waters
Noon: G Zuniga, Y Orozco
4 p.m.: E Velazquez, A Otto
 
March 12
4 p.m.: RM Greenlee, J Brown
 
March 13
8 a.m.: C Dozier, M Peraza
10 a.m.: F & J Krueger
Noon: G & M Estrada
4 p.m.: L Davis, C Robles
 
March 19
4 p.m: J Brown, RM Greenlee
 
March 20 
8 a.m.: J Duke, D Hinton
10 a.m.: L McNutt, F Stanfa
Noon: H Chico, M Lucio
4 p.m.: WB & B Smith
 
March 24
Holy Thursday
7 p.m. B Jackson, K McNutt
 
March 25
Good Friday
7 p.m.: F & J Krueger
 
March 26
Easter Vigil
8:30 p.m.: C Robles, Sr. Susan, J Krueger, G Waters
 
March 27
Easter
8 a.m.: C Dozier, D Hinton
10 a.m.: M & EL Mitchelson
Noon: A Cardenas, H Chico
4 p.m.: C Olson, E Velazquez
 
 
 
February Schedule
 
Feb. 6
4 p.m.: C Steel, J Brown
 
Feb. 7
8 a.m.: J Duke
10 a.m.: Sr. Susan, B Fish
Noon: M Lucio, K Cardenas
4 p.m.: D Barajas, L Davis
 
Feb. 10
Ash Wednesday
Noon: C Robles, J Krueger
7 p.m.: M & EK Mitchelson
 
Feb. 13
4 p.m.: RM Greenlee, J Brown
 
Feb. 14
8 a.m.: M Peraza
10 a.m.: E Morales, F Stanfa
Noon: Y Orozco, A Cardenas
4 p.m.: A Otto, E Velazquez
 
Feb. 20
4 p.m.: C Steel, RM Greenlee
 
Feb. 21
8 a.m.: J Duke
10 a.m.: M & EK Mitchelson
Noon: K Cardenas, M Lucio
4 p.m.: C Robles, C Olson
 
Feb. 27
4 p.m.: J & J Brown
 
Feb. 28
8 a.m.: M Peraza
10 a.m.: F & J Krueger
Noon: G Estrada, M Estrada
4 p.m.: WB & B Smith
 
 
 
 
 
January Schedule
 
Jan. 2
4 p.m.: RM Greenlee, M Robinson
 
Jan. 3
8 a.m.: D Hinton
10 a.m.: M & K McNutt
Noon: A Cardenas, K Cardenas
4 p.m.: C Olson, C Robles
 
Jan. 9
4 p.m.: RM Greenlee
 
Jan. 10
8 a.m.: J Duke
10 a.m.: Sr. Susan, J Frame
Noon: H Chico, Y Orozco
4 p.m.: WB & B Smith
 
Jan. 16
4 p.m.: M Robinson, RM Greenlee
 
Jan. 17
8 a.m.: M Peraza
10 a.m.: E Morales, B Fish
Noon: M Lucio, H Chico
4 p.m.: E Velazquez, A Otto
 
Jan. 23
4 p.m.: M Robinson
 
Jan. 24
8 a.m.: C Dozier
10 a.m.: F & J Krueger
Noon: G Zuniga, M Lucio
4 p.m.: A Otto, L Davis
 
Jan. 30
4 p.m.: RM Greenlee
 
Jan. 31
 8 a.m.: D Hinton
10 a.m.: M & K McNutt
Noon: A Cardenas, K Cardenas
4 p.m.: WB & B Smith
 
 
December Schedule
 
Dec. 5
4 p.m.: RM Greenlee, M Robinson
 
Dec. 6
8 a.m.: D Hinton
10 a.m.: F & J Krueger
Noon: A Cardenas, K Cardenas
4 p.m.: C Olson, C Robles
 
Dec. 12
4 p.m.: M Robinson, RM Greenlee
 
Dec. 13
8 a.m.: C Dozier
10 a.m.: M & K McNutt
Noon: M Lucio, Y Orozco
4 p.m.: WB & B Smith
 
Dec. 19
4 p.m.: RM Greenlee, M Robinson
 
Dec. 20
8 a.m.: M Peraza
10 a.m.: E Morales, B Fish
Noon: M Lucio, H Chico
4 p.m.: L Davis, A Otto
 
Christmas Eve
Dec. 24
4 p.m.: J Duke, E Morales
 
Christmas
Dec. 25
Midnight: G Waters, M Peraza
10 a.m.: M & EK Mitchelson
 
Dec. 26
4 p.m.: M Robinson, RM Greenlee
 
Dec. 27
8 a.m.: J Duke
10 a.m.: M & EK Mitchelson
Noon: G Zuniga, M Lucio
4 p.m.: A Otto, L Davis
 
 
November Schedule
Nov. 1
8 a.m.: J Duke
10 a.m.: G Waters, C Woods
Noon: A Cardenas, K Cardenas
4 p.m.: C Olsson, M Robinson
 
Nov. 7
4 p.m.: J Brown, C Steel
 
Nov. 8
8 a.m.: C Dozier
10 a.m.: M & EK Mitchelson
Noon: M Lucio, G Zuniga
4 p.m.: A Otto, L Davis
 
Nov. 14
4 p.m.: M Robinson, RM Greenlee
 
Nov. 15
8 a.m.: J Duke
10 a.m.: Sr. Susan, F Stanfa
Noon: C Meza, Y Orozco
4 p.m.: E Velazquez, C Robles
 
Nov. 21
4 p.m.: B Maguire, C Steel
 
Nov. 22
8 a.m.: M Peraza
10 a.m.: F & J Krueger
Noon: J Alvarez, H Chico
4 p.m.: WB & B Smith
 
Nov. 28
4 p.m.: M Robinson, J Brown
 
Nov. 29
8 a.m.: D Hinton
10 a.m.: J Frame, B Fish
Noon: G Estrada, M Estrada
4 p.m.: L Davis, A Otto
 
 
 
 
October Schedule
 
Oct. 3
4 p.m.: M Robinson
 
Oct. 4
8 a.m.: M Peraza
10 a.m.: Sr. Susan, B Fish
Noon: J Alvarez, H Chico
4 p.m.: L Davis C Olsson
 
Oct. 10
4 p.m.: C Steel
 
Oct. 11
8 a.m.: B Jackson
10 a.m.: J Frame, J Leon
Noon: A Cardenas, Y Orozco
4 p.m.: C Robles, J Duke
 
Oct. 17
4 p.m.: J Brown
 
Oct. 18
8 a.m.: M Peraza
10 a.m.: F & J Krueger
Noon: M Lucio, G Zuniga
4 p.m.: C Robles, E Velazquez
 
Oct. 24
4 p.m.: M Robinson
 
Oct. 25
8 a.m.: C Dozier
10 a.m.: M & EK Mitchelson
Noon: C Meza, G Zuniga
4 p.m.: L Davis, C Olson
 
Oct. 31
4 p.m.: C Steel
 
 
 
September Schedule
 
Sept. 5
4 p.m.: C Steel
 
Sept. 6
8 a.m.: B Jackson
11 a.m.: M & EK Mitchelson
Noon: G Estrada, Y Orozco
4 p.m.: E Velazquez
 
Sept. 12
4 p.m.: C Steel
 
Sept. 13
8 a.m.: M Peraza
10 a.m.: C Woods, F Stanfa
Noon: J Alvarez, M Lucio
4 p.m.: L. Davis, B Smith
 
Sept. 19
4 p.m.: RM Greenlee
 
Sept. 20
8 a.m.: J Duke
10 a.m.: T McGuire, H Stewart
Noon: K Cardenas, A Cardenas
4 p.m.: A Otto, C Olson
 
Sept. 26
4 p.m: C Steel
 
Sept. 27
8 a.m.: C Dozier
10 a.m.: B Fish, F Krueger
Noon: M Lucio, C Meza
4 p.m.: L Davis, B Smith
 
 
 
 
 
August Schedule
 
Aug. 1
4 p.m.: John Brown
 
Aug. 2
8 a.m.: M Peraza
10 a.m.: Sr. Susan, C Woods
Noon: A Cardenas, K Cardenas
4 p.m.: L Davis, A Otto
 
Aug. 8
4 p.m.: Carey Steel
 
Aug. 9
8 a.m.: C Dozier
10 a.m.: J Frame, K McNutt
Noon: G Estrada, Y Orozco
4 p.m.: C Olson, E Velazquez
 
Aug. 15
4 p.m.: Joy Brown
 
Aug. 16
8 a.m.: M Peraza
10 a.m.: M & EK Mitchelson
Noon: Y Orozco, M Lucio
4 p.m.: D Barajas, B Smith
 
Aug. 22
4 p.m.: Carey Steel
 
Aug. 23
8 a.m.: A Dell
10 a.m.: F Stanfa, J Krueger
Noon: J Alvarez, H Chico
4 p.m.: C Olson, L Davis
 
Aug. 29
4 p.m.: John Brown
 
Aug. 30
8 a.m.: E Quintero
10 a.m.: G Waters, J Leon
Noon: G Zuniga, M Lucio
4 p.m.: C Robles, A Otto
 
 
July Schedule
 
July 4
4 p.m.: J Brown, J Brown
 
July 5
8 a.m.: M Peraza, D Hinton
10 a.m.: B Fish, J Frame
Noon: M Lucio, G Estrada
4 p.m.: E Velaxquez, C Olson
 
July 11
4 p.m.: J Brown, J Brown
 
July 12
8 a.m.: C Dozier, A Dell
10 a.m.: S Howard, J Krueger
Noon: Y Orozco, M Estrada
4 p.m.: B Smith, WB Smith
 
July 18
4 p.m.: B Maguire, J Love
 
July 19
8 a.m.: A Dell, M Peraza
10 a.m.: J Leon, T McGuire
Noon: G Zuniga, J Alvarez
4 p.m.: E Velaxquez, T Harrison
 
July 25
4 p.m.: B Maguire
 
July 26
 8 a.m.: C Dozier, A Dell, 
10 a.m.: K McNutt, F Stanfa
Noon: A Cardenas, K Cardenas
4 p.m.: WB Smith, B Smith
 
 
June Schedule
 
June 6
4 p.m.: RM Greenlee, B Maguire
 
June 7
8 a.m.: M Peraza\
10 a.m.: T Williamson, B Fish
Noon: J Alvarez. Aaron Cardenas
4 p.m.: A Otto, C Robles
 
June 13
4 p.m.: C Steel, J Love
 
June 14
8 a.m.: J Duke
10 a.m.: L Scoles, T McGuire
Noon: K Cardenas, H Chico
4 p.m.: WB & B Smith
 
June 20
4 p.m.: J Brown, J Brown
 
June 21
8 a.m.: M Thornton
10 a.m.: J Frame, K McNutt
Noon: G Estrada, M Estrada
4 p.m.: D Barajas, E Velazquez
 
June 27
4 p.m.: C Steel, RM Greenlee
 
June 28
8 a.m.: C Dozier
10 a.m.: M & EK Mitchelson
Noon: E Landaverde, I Lira
4 p.m.: C Olson, L Davis
 
 
 
May Schedule
May 1
125th Anniversary of St. Joseph Old Cathedral
6 p.m.: J Duke, D Barajas
 
May 2
4 p.m.: J & J Brown
 
May 3
8 a.m.: E Quintero
10 a.m.: J & F Krueger
Noon: C Cardenas, J Alvarez
4 p.m.: A Otto, C Robles
 
May 9
4 p.m.: C Steel, J Brown
 
May 10
8 a.m.: E Quintero
10 a.m.: E Morales, T Williamson
Noon: M Lucio, C Meza
4 p.m.: E Velazquez, L Davis
 
May 16
4 p.m.: RM Greenlee, J Love
 
May 17
8 a.m.: M Thornton
10 a.m.: F Stanfa, C Woods
Noon: A Cardenas, C Cardenas
4 p.m.: C Robles, B smith
 
May 23
4 p.m.: J Love, C Steel
 
May24
8 a.m.: C Dozier
10 a.m.: G Waters, Sr. Susan
Noon: M Lucio, A Cardenas
4 p.m.: T Harrison, E Velazquez
 
May 30
4 p.m.: J Love, RM Greenlee
 
May 31
8 a.m.: A Dell
10 a.m.: M & EM Mitchelson
Noon: C Meza, M Lucio
4 p.m.: D Barajas, L Davis
 
April Schedule
 
April 2
Holy Thursday
7 p.m.: M & EK Mitchelson
 
April 3
Good Friday
7 p.m.: L Scoles, Sr. Susan
 
April 4
Holy Saturday (Easter Vigil)
8:30 p.m.:  C Woods, G Estrada, J Krueger, A Cardenas, Sr. Susan
 
April 5
Easter
8 a.m.: E Quintero
10 a.m.: J & F Krueger
Noon: C Cardenas, J Alvarez
4 p.m.: A Otto, C Robles
 
April 11
4 p.m.: J & J Brown
 
April 12
8 a.m.: E Quintero
10 a.m.: E Morales, T Williamson
Noon: M Lucio, C Meza
4 p.m.: E Velazquez, L Davis
 
April 18
4 p.m.: RM Greenlee, B McGuire
 
April 19
8 a.m.: M Thornton
10 a.m.: F Stanfa, Sr. Susan
Noon: M & G Estrada
4 p.m.: C Robles, B Smithy
 
April 25
4 p.m.: J Love, J Brown
 
April 26
8 a.m.: C Dozier
10 a.m.: G Waters, C Olson
Noon: M Lucio, A Cardenas
4 p.m.: T Harrison, E Velazquez
 
 
 
 
March Schedule
 
March 1
8 a.m.: J Duke
10 a.m.: S Howard, L Scoles
Noon: G & M Estrada
4 p.m.: D Barajas, C Robles
 
March 6
Stations of the Cross
7 p.m.: G Waters, C Meza
 
March 7
4 p.m.: J & J Brown
 
March 8 
8 a.m.: C Dozier
10 a.m.: C Woods, J Frame
Noon: M Lucio, C Meza
4 p.m.: A Otto, E Velazquez
 
March 13
Stations of the Cross
7 p.m.: J Duke, G Estrada
 
March 14
4 p.m.: R Greenlee, J Love
 
March 15
8 a.m.: M Peraza
10 a.m.: G Waters, T McGuire
Noon: A & C Cardenas
4 p.m.: B Smith, D Barajas
 
March 20
Stations of the Cross
7 p.m: D Hinton, J Cardenas
 
March 21
4 p.m.: J Brown, B McGuire
 
March 22as
8 a.m.: C Dozier
10 a.m.: M & EK Mitchelson
Noon: J Alvarez, E Landaverde
4 p.m.: L Davis, C Robles
 
March 27
Stations of the Cross
7 p.m.: F Krueger, A Cardenas
 
March 28
4 p.m.: J Brown, RM Greenlee
 
March 29
8 a.m.: A Dell
10 a.m.: E Morales, K McNutt
Noon: M Estrada, M Lucio
4 p.m.: D Barajas, A Otto
 
 
February Schedule
 
 
Feb. 1
8 a.m.: M Thornton
10 a.m.: Sr. Susan, B Fish
Noon: H Chico, G Estrada
4 p.m.: D Barajas, L Davis
 
Feb. 7
4 p.m.: RM Greenlee
 
Feb. 8
8 a.m.: C Dozier
10 a.m.: F & J Krueger
Noon: M Lucio, E Landaverde
4 p.m.: WB & B Smith
 
Feb. 14
4 p.m.: T Harrison
 
Feb. 15
8 a.m.: J Duke
10 a.m.: J Frame, J Leon
Noon: G Estrada, M Estrada
4 p.m.: A Otto, C Olson
 
Feb. 18 ire,
Ash Wednesday
Noon: Sr. Susan
6 p.m.: Barbara Smith, Louise Scoles
7:30 p.m.: Aaron Cardenas, Cathy Cardenas
 
Feb. 21
4 p.m.: J Love
 
Feb. 22
8 a.m.: B Jackson
10 a.m.: T McGuire, F Stanfa
Noon: A & C Cardenas
4 p.m.: C Robles, E Velazquez
 
Feb. 28
4 p.m.: J Brown
 
 
January 2015 Schedule
 
New Year's Day
10 a.m.: L Scoles, Sr. Susan
 
Jan. 3
4 p.m.: J Brown
 
Jan. 4
8 a.m.: J Duke
10 a.m.: E Morales, L Scoles
Noon: A Cardenas, C Cardenas
4 p.m.: C Olson, A Otto
 
Jan. 10
4 p.m.: J Love
 
Jan. 11
8 a.m.: E Quinteror
10 a.m.: T Williamson, K McNutt
Noon: M Lucio, E Landaverde
4 p.m.: D Barajas, E Velazquez
 
Jan. 17
4 p.m.: B Maguire
 
Jan. 18
8 a.m.: M Peraza
10 a.m.: S Howard, G Waters
Noon: G Estrada, M Estrada
4 p.m.: WB. Smith, B Smith
 
Jan. 24
4 p.m.: RM Greenlee
 
Jan. 25
8 a.m.: B Jackson
10 a.m.: M Mitchelson, EK Mitchelson
Noon: J Alvarez, L Alvarex
4 p.m.: C Robles, L Davis
 
Jan. 31
4 p.m.: J Brown
 
 
 
 
December Schedule
 
Dec. 6
4 p.m.: J Love
 
Dec. 7
8 a.m.: M. Peraza
10 a.m.: J Frame, L Scoles
Noon: G & M Estrada
4 p.m.: L Davis, A Otto
 
 
Dec. 8
Feast of Immaculate Conception
Noon: M Peraza
5:30 p.m.: B Smith
 
Dec. 13
4 p.m.: RM Greenlee
 
Dec. 14
8 a.m.: C Dozier
10 a.m.: S Howard, C Woods
Noon: A Cardenas, M Lucio
4 p.m.: C Robles, T Harrison
 
Dec. 20
4 p.m.: B Maguire
 
Dec. 21
8 a.m.: B Jackson
10 a.m.: M & EK Mitchelson
Noon: E Landaverde, A Fraire
4 p.m.: D Barajas, C Olson
 
Dec. 24
Christmas vigil
4 p.m.: J Love
 
Dec. 25
Christmas
Midnight: M & EK Mitchelson
10 a.m.: J Frame
 
Dec. 27
4 p.m.: J Brown
 
Dec. 28
8 a.m.: M Thornton
10 a.m.: Sr. Susan, F Stanfa
Noon: J Alvarez, L Alvarez
4 p.m.: WB Smith, E Velazquez
 
Dec. 31
Solemnity of Mary vigil
4 p.m.: D Barajas
 
January Schedule
 
Jan. 1
Solemnity of Mary
10 a.m.: L Scoles, Sr. Susan
 
 
November Schedule

 
 
Nov. 8
4 p.m.: J Love
 
Nov. 9
8 a.m.: A Dell
10 a.m.: Sr. Susan, C Woods
Noon: J Alvarez, A Cardenas
4 p.m.: L Davis, J Duke
 
Nov. 15
4 p.m.: B Maguire
 
Nov. 16
8 a.m.: M Peraza
10 a.m.: J Frame, EK Mitchelson
Noon: A Cardenas, G Zuniga
4 p.m.: T Harrison, A Otto
 
Nov. 22
4 p.m.: J Brown
 
Nov. 23
8 a.m.: D Hinton
10 a.m.: S & R Howard
Noon: I Lira, M Lucio
4 p.m.: D Barajas, L Davis
 
Nov. 29
4 p.m.: J Love
 
Nov. 30
8 a.m.: E Quintero
10 a.m.: E Morales, C Woods
Noon: E Villa, B Barajas
4 p.m.: C Robles, J Duke

 
 
 
 
 
October Schedule
 
Oct. 4
4 p.m.: J Love
 
Oct. 5
8 a.m.: A Dell
10 a.m.: C Woods, J Maguire
Noon: J Alvarez, L Alvarez
4 p.m.: C Robles, D Barajas
 
Oct. 11
4 p.m.: J Brown
 
Oct. 12
8 a.m.: C Taylor
10 a.m.: EK Mitchelson, T Williamson
Noon: B Barajas, R Duran
4 p.m.: B Smith, A Otto
 
Oct. 18
4 p.m.: B Maguire
 
Oct. 19
8 a.m.: E Quintero
10 a.m.: S Howard, L Scoles
Noon: A Cardenas, C Cardenas
4 p.m.: D Barajas, C Robles
 
Oct. 25
4 p.m.: J Love
 
Oct. 26
8 a.m.: B Jackson
10 a.m.: K McNutt, J Frame
Noon: E Landaverde, M Estrada
4 p.m.: WB & B Smith
 
 
September Schedule
 
Sept. 6
4 p.m. : J Brown
 
Sept. 7
8 a.m.: C Taylor
10 a.m. : M & EK Mitchelson
Noon: A Cardenas, C Cardenas
4 p.m. : D Barajas
 
Sept. 13
4 p.m. : J Love
 
Sept. 14
8 a.m. : A Dell
10 a.m. : F Krueger, J Krueger
Noon: J & I Alvarez
4 p.m. : WB & B Smith
 
Sept. 20
4 p.m.: J Love
 
Sept. 21
8 a.m.: B Jackson
10 a.m.: S Howard, T Williamson
Noon: G Zuniga, C MezaY
4 p.m.: C Robles
 
Sept. 27
4 p.m.: B Maguire
 
Sept. 28
8 a.m.: E Qintero
10 a.m.: D Hinton, G Waters
Noon:  Y Orozco, R Duran
4 p.m.: D Barajas, A Otto
 
 
 
 
 
 
August Schedule
 
Aug. 2
4 p.m.: J Love
 
Aug. 3
8 a.m.: A Dell
10 a.m.: J Krueger, J Frame
Noon: J Alvarez, L Alvarez
4 p.m.: B Smith, A Otto
 
Aug. 9
4 p.m.: J Brown
 
Aug. 10
8 a.m.: C Dozier
10 a.m.: R Burke, D Burke
Noon: R Duran, E Villa
4 p.m.: D Barajas, L Davis
 
Aug. 14
Vigil of the Assumption
6:30 p.m.: C Woods, D Barajas
 
Aug. 15
Assumption
Noon: C Robles
5 p.m.: B Smith
 
Aug. 16
4 p.m. : T Harrison
 
Aug. 17
8 a.m.: B Jackson
10 a.m.: T McGuire, E Morales
Noon: G & M Estrada
4 p.m.: C Robles, J Brown
 
Aug. 23
4 p.m.: J Love
 
Aug. 24
8 a.m.: C Taylor
10 a.m. : T Williamson, S Howard
Noon: A Cardenas, C Cardenas
4 p.m. : L Davis, A Otto
 
Aug. 30
4 p.m.: J Brown
 
Aug. 31
8 a.m.: E Quintero
10 a.m.: K McNutt, B Fish
Noon: Y Orozco, C Meza
4 p.m.: B Smith
 
 
 
 
July Schedule
 
 July 5
 4 p.m.: J Love
 
July 6
8 a.m.: D Hinton
10 a.m.: T McGuire, J Leon
Noon: J Alvarez, L Alvarez
4 p.m.: L Davis, A Otto
 
July 12
4 p.m.:  R.M. Greenlee
 
July 13
8 a.m.: B Jackson
10 a.m.: D Burke, R Burke
Noon: M Silerio, B Barajas
4 p.m.: W.B. & B Smith
 
July 19
4 p.m.: J McKenna
 
July 20
8 a.m.: c Dozier
10 a.m.: J Krueger, B Fish
Noon: G Estrada, Y Orozco
4 p.m.: T Williamson, A Otto
 
July 26
4 p.m.: B Maguire
 
July 27
8 a.m.: M Thornton
10 a.m.: C Woods, G Waters
Noon: A Cardenas, C Cardenas
4 p.m.: D Barajas, L Davis